Jaro je tu, co nás podpoří v tomto období?
- andrea0469
- 11. 3.
- Minut čtení: 2
Po dlouhé zimě se příroda i my konečně probouzíme k životu. Jaro značí zrození, rozpuk, růst a především nové začátky. Prvkem jara je dřevo a dřevo znamená dravý růst.
Po zimě je vhodné zbavit se nánosů toxinů a celkově tělu pomoci k odlehčení. Trápí vás jarní únava? Pozor, setkávám se s názorem, že jarní únava je "normální", ale to rozhodně není. Právě jarní únava nám skrz tělo naznačuje, jak jsme o sebe pečovali v zimě. Pokud jsme svou energii v zimním období dobře neuchovali, může se to projevit právě jarní únavou.

Orgány, o které je potřeba pečovat na jaře jsou játra a žlučník. Správná péče nám pomůže zbavit se únavy, detoxikovat tělo, získat více energie a elánu do života.
Pociťujete ztuhlou šíji, napětí v těle, bolí vás často hlava, nedaří se vám zhubnout, trápí vás plynatost nebo trpíte na PMS? To může být náznak, že je čas začít o svá játra lépe pečovat.
Z hlediska stravy játrům prospěje, když ubereme na tucích a bílkovinách a zařadíme lehčí stravu. Můžeme konzumovat např. rýži, bulgur či červenou čočku, dále pak vše, co je "mladé", např. jarní cibulka, ředkvičky, pažitka, mladý ječmen, petržel, kopřiva atd. Játrům také velmi prospívá kyselá chuť, tedy např. kvašená zelenina.
Po zimě můžeme také postupně zařazovat čerstvou zeleninu (která v zimě vhodná není), přidávejme tedy např. rukolu, polníček, hrášek, mrkev, řapíkatý celer atd. Stále však mysleme na to, že brzké jaro je ještě poměrně chladné období, a proto vedle čerstvé zeleniny zařazujte i tu dušenou nebo připravovanou v páře. A nezapomínejme konzumovat klíčky všech druhů (mungo, cizrna, cočka...).
Dejte si pozor na mléčné výrobky. Ty totiž naše játra velmi zatěžují, navíc zachlazují náš organizmus, je tedy vhodné jejich příjem (nejen na jaře) omezit.
Játra mají ráda zelenou barvu, takže svou vitalitu můžeme podpořit zeleným oblečením a doplňky. Toto období je vhodné pro opětovný začátek s aktivním sportem a samozřejmě i pro dlouhé procházky v přírodě - právě ty významně prospívají játrům i žlučníku. Nezapomínejte také na pitný režim a kvalitní spánek.
Z bylinek můžete na posílení a očistu těla vyzkoušet ostropestřec nebo pampelišku (kořen i list).
Čemu se na jaře určitě vyhnout?
Omezte tučné, smažené jídlo, omezte mléčné výrobky, alkohol a ostré koření, vyhýbejte se ponocování a přepracování.
A konečně jaké ladičky bych doporučila na jarní období? Pro své tělo a orgány můžete využívat například kombinaci C+G, která nastartuje proces detoxikace, velmi vhodné jsou ladičky játra+žlučník. Pro klidnou mysl a mentální pohodu je vhodná ladička 111Hz a Om 136,1.
Můžete se u mě také objednat na komplexní jarní detox, kdy pomocí ladiček spustíme detoxikační procesy, aktivujeme nejen játra a žlučník, ale i lymfu a proudění energie v celém těle.
Objednávky na: +420777687121, andrea@andreatousova.cz
Budu se na vás těšit! 😊
コメント